Reklamlar

Gönderen Konu: Silopi Gezilecek Yerler - Yörenin Turistik Değerleri  (Okunma sayısı 4738 defa)

Çevrimdışı KoceHereLooo

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 11
 • Liked: 7
 • Tamam :)
  • Profili Görüntüle
Yörenin Turistik Değerleri

Kültürel Değerler


Siirt, Mardin, Hakkâri yöresinden ortak bir kesit içeren Silopi ilçesinde bulunan kültürel değerler şöyle sıralanabilir:

Silopi ilçesinin Kültürel Tarihi ve Bugünkü Durumu

İlçe, Suriye ve Irak sınırlarında olup, bulunduğu konum itibariyle her zaman jeopolitik bir öneme sahip olmuştur. Binlerce yıllık tarihi ile ilk olarak devlet kuran kavimlerin ve medeniyetlerin beşiği olmuştur. Yüzyıllardır insanların ve doğanın tahribine uğramasına rağmen, günümüze kadar varlığını korumuş, eski medeniyetlere ait çok sayıda kültürel eserlerimiz bulunmaktadır. İlçenin kültürel geçmişinde iz bırakan bazı şahsiyetlere bakacak olursak daha çok Cizre ve Zaho’nun gölgesinde kalan ilçemizde en önemli şahsiyetlerin başında Seyid Eminê Takyani, Berces Dindar, SeyidMuhammed Doru, Şair ve Yazar Dündar Sansur,37 Dengbêj Salihê Şirneği, ses sanatçısı Selahattin Tayşun, Mele Nuredin Ciro ile büyük din âlimi Seyit Hasan göze çarpan şahsiyetlerdir. Adı geçen şahsiyetlerden hem ulusal basında hem de yerel basında yazılar yazmakta olup aynı zamanda kendisine ait iki şiir kitabı ve “Yara” adında bir de romanı olan Dündar Sansur, halen Silopi’de oturmakta olup çeşitli konularda haftalık aylık ve günlük yazılar yazmaktadır.

Cudi Nuh Kültür Sanat Festivali:

İnsanlığın ikinci babası sayılan Hz Nuh AS’nin tufandan sonra Cudi dağına gemisini oturttuğu ve bu bölgede yaşadığı inancı semavi dinler arasında her ne kadar tartışma konusu olsa da yöre halkı, tufan olayının bu bölgede gerçekleştiğini kabullenmiş ve Cudi dağına geldiğine inandığı Nuh AS’nin anısına her yıl düzenli olarak Cudi dağına çıkmıştır. Halk arasındaki yaygın inanış Hac’a gitme gücüne sahip olmayan bir kişi 7 yıl buyunca ardarda bu etkinliğe katılıp bazı dini ayinleri yerine getirirse Hac’a gitmiş kadar sevap sahibi oluyormuş. Bu amaçla Temmuz ayının ortasına denk gelen Cuma günü Cudi dağında bulunmak amacı ile Perşembe sabahı yöre halkı katırlar ve eşeklere yükledikleri eşyalarla sefine denilen alana yönelirdi. Yaklaşık 4–24 saat arasında Sefine alanına varılırdı. Bu mesafe festivale katılan yöre halkının konumsal uzaklığından kaynaklanmaktaydı. Sözgelimi Cudi dağının güney yamaçlarındaki Çalışkan ve Görümlü beldelerindeki insanlar 2-3 saatte alana ulaşırken Siirt civarından gelen insanlar Çarşamba gününden itibaren yola çıkardı. Festival alanında bölgeden gelen her ailenin kendine ayrılmış bir alanı bulunup her yıl bu alana yerleşilirdi. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece başlayan dinsel ayinler; eğlenceler çerçevesinde Mevlütler okunur, halaylar çekilir, oyunlar oynanır, bölge için birlik, beraberlik ve kardeşlik dilekleri dile getirilirdi. Bu süre zarfında yakın çevreden gelenler beraberinde birer keçi getirir ve getirilen tüm keçiler festival sırasında gelen sakinlere yemek ziyafeti verilmek amacı ile kesilirdi. Bölgeye en yakın köy olan Anılmış köyü (Gundkê Remo) sakinleri birbirini takip eden bu üç Cuma’da festivale katılanlara süt ikram ederlerdi. Festivale katılanlar ertesi günün sabahı tekrar köylerine, şehirlerine dönerlerdi. Bu etkinlik birbirini takip eden 3 Cuma buyunca tekrarlanırdı. Ve halk arasındaki yaygın inanış etkinliğe 7 yıl buyunca katılan biri bir Hac sevabına nail olurmuş; bu da etkinliğe aynı zamanda bir süreklilik katardı. Nêvane denilen yayla alanına giden Koçerler de sonbahardan itibaren tekrar köylerine dönerdi. Ancak 1980’li yılların başından beri yöre halkı için büyük bir öneme sahip olan etkinlik, iç güvenlik gerekçesiyle engellenmektedir. 20 yıldan fazla bir süre hiç adından söz ettirilmeyen
etkinlik 2003’ten sonra tekrar yapılmaya başlandı. ancak bu sefer gelenek ve göreneklerin dışında tamamen eğlence amaçlı yapılmaya başlanan festivaller iklimsel koşullar nedeniyle Nisan ayına alındı.
Cudi dağına çıkışların yasak olmasından dolayı etkinlikler artık Silopi’nin kuzey batısındaki Alihemz piknik alanı ile Silopi kent merkezinde yapılmaktadır.
Bir hafta süren festival çerçevesinde Alihemz piknik alanına kara çadırlar kurulur. Platformlarda bir hafta buyunca çeşitli eğlenceler sergilenir, akşam saatlerinde ülkenin değişik yerlerinden gelen sanatçılar konserler verir. Gece geç saatlere kadar devam eden bu eğlenceler Silopi kent merkezinde ve mahalle aralarında dengbêjlik geleneği şeklinde söylenen stranlar eşliğinde halaylar çekilmektedir. Bir haftanın sonunda Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurtdışından gelen insanlar bir sonraki festivalde buluşmak üzere vedalaşıp memleketlerine dönerler.

Kaleler

Said Bey Kalesi: 1800 yıllarında Bedirhan Bey zamanında yapılmıştır.
Bedirhan Bey’in amcaoğlu Said Bey’in yaptırdığı söylenir. Said Bey Kalesi beyaz kalker taştan yapılmış bir sura sahiptir. Kapısı 2 metredir.İçinde bir köşk ve su sarıncı vardır.

Kasırlar

Neşet Ökten Kasrı: Silopi ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Telli Oğulları Kasrı: Görümlü beldesinde bulunmaktadır.

Köprüler

Nerdüş Köprüsü: Cizre-Silopi yolu üzerinde Nerdüş Çayı’nın

üstünde yapılmıştır. Yeni bir köprüdür.

Habur Köprüsü: Habur suyunun virajlı ve geçişli olması nedeniyle

Habur Köprüsü denilmiştir. Irak ile Türkiye geçişini sağlayan bir köprüdür.

Habur sınır kapısının geçiş noktası olması sebebiyle önemli ve stratejik bir

köprüdür.

Surlar

Said Bey Kalesi Suru: Silopi ilçesi Aktepe köyü civarında Said Bey Kalesi etrafına çekilmiş surdur. Birçok taşları çevre düşmanları tarafından tahrip edilmiş ve yuvarlanmıştır.

Sit Alanları

Kentsel Sit

Silopi İlçesinde korunması gerekli (tescilli) kültür varlıkları:

Yeşiltepe Mahallesi 176 ‘da, 1 no’lu parseldeki Höyük Ayrıca ilçeye bağlı Aksu, Görümlü, Selcik, Derecik, Cumalı, Özgen, Telkabin vb. köylerde Hıristiyanlardan kalma 20. yy’a ait kilise, su değirmenlerine ait izler bulunmaktadır.

İlçedeki Mevcut Taşınmaz Kültür ve Doğa Varlıkları:

Silopi’de; Çağlayan Köyü Surları, Eski Cami ve Cudi Dağı, sit alanı olarak bulunuyor.

Turizm Çeşitleri

İnanç Turizmi

Türbeler

Nuh Peygamber Ziyareti:

Cudi Dağı’nın zirvesindedir. Hemen yanında Şeyh Mustafa türbesi bulunmaktadır. Nuh peygamberin ziyareti 2017 metre yüksekliktedir.
Buraya araçla çıkmak mümkün değildir. En uygun çıkış yeri Kösreli’den geçen yoldur. Yaklaşık 45 dakikalık bir tırpanımdan sonra dağın zirvesine ulaşılmaktadır. Dağın hemen zirvesinin altında 500 metre karelik düzlük vardır ki, burası “Sefine “(gemi)” adıyla anılmaktadır. Halk Nuh peygamberin gemisinin kalıntısının burada olduğuna inanmaktadır. O nedenle bu bölge kutsal sayılır. Sefine’nin etrafı bir iki metre kare taş duvarla çevrilmiştir. Bunların bir bölümü iklim koşullarından ve bakımsızlıktan yıkılmıştır. Burasının Nuh peygamber zamanında yapıldığı ve ibadet yeri olarak kullanıldığı inancı yaygındır. Hıristiyanlığın yayılmasıyla burası “Dayr-al Cudi” adıyla anılır olmuş ve kilise işlevi görmüştür.


Garipler Ziyareti:

Cudi Dağı üzerinde Nuh peygamberin ziyaretinin kuzeybatısındadır.

Şeyh Mehmet Ziyareti

Silopi’nin batısında Cudi mahallesine yakın yerdedir.

Şeyh Ömer Ziyareti

Bozalan köyü yolundan gidilmektedir. Bu köye yakın bir yerdedir.

Darahazala (Dargaboğan) Ziyareti

Silopi ilçesi ile Cizre ilçesi sınırına çok yakın olup, Silopi’nin kuzeybatısına

düşer. Yakınından Ganiyeşimak deresi geçer.

Şeyh Mehmet Türbesi

Bostancı-Yankale arasında Mağara bölgesindedir. Silopi’nin güneybatısında

Suriye sınırına çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.

Şeyh Mustafa Türbesi

Cudi Dağı’nın zirvesindedir. Silopi ilçesinin tam kuzeyinde ve 2000

metre yüksekliktedir.

Şeyh Yusuf Türbesi

Çalışkan köyü yolu üzerinde olup, Hezil çayı kenarındadır. Yeşil bir

kubbesi bulunmaktadır

Şırnak İli Arkeolojik Eserleri (Ören Yerleri)

Yörenin tarih öncesi dönemlerine ilişkin bilgiler yetersizdir. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Kürsüsü ile Shikago Üniversitesi Doğa Bilimleri Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü Güneydoğu Anadolu Tarih Öncesi Araştırmaları Karma Projesi kapsamında yörede 46 buluntu yeri saptanmış ve incelenmiştir. Buluntu yerlerinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Helenistik, Roma, Bizans, İslam ve Yakınçağı kapsayan dönemlere ait çanak çömlekler ortaya çıkartılmıştır. Ancak Silopi ilçesi sınırları içerisinde kalanlar hakkında bilgi mevcut değildir.

Kiliseler

İlçede özellikle 20 yy.’dan kalma; Hıristiyanlara ait birçok kilise kalıntısı mevcuttur. Merkeze bağlı Cumalı köyü mezarlığındaki kalıntıların ise yaklaşık 2000 yıllık bir kiliseye ait olduğu söylenilmektedir.
Ancak konu hakkında bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Turistik Altyapı

İlçede turistik altyapı son derece yetersizdir. Bulunduğu stratejik konum nedeniyle daha çok ticari amaçlı iş görüşmelerine ev sahipliği yapan ilçe gelen işverenleri ağırlayacak yeterli altyapı imkânına sahip değildir. Son yıllara kadar ilçeye gelen birçok iş adamı gece kalmak zorunda kalınca Cizre’deki otellere giderlerdi ancak 2008 yılında ilçede
faaliyete giren Grand Otel sayesinde az da olsa iş adamları geceleri ilçede kalmaktadır.

Turizm Çevre İlişkisi

Turizm-çevre ilişkisinin geliştirilmesine yönelik olarak yapılan öneriler aşağıda verilmiştir:

— Turizm ve çevre birlikte alınırken, kültürel, tarihi ve ekolojik

çevreye önem verilmeli, betonlaşma önlenmelidir.

— Koruma ve kullanma dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.

— Düzen ve dengeleri bozulmuş bir çevrenin yararlı değil, ancak

sorunlar yumağı olacağının bilinci ile turizm de dahil olmak üzere çevreyi

koruyan bir kalkınma anlayışı, her kesimden insan tarafından benimsenip,

gereği yerine getirilmelidir.

—Turizmcilerimizin, ekonomik kaynaklı turizm olgusunun gelişmesini

sağlayabilmenin her şeyden önce tüm kullanımlarda kaynak görevi

yapan “çevre değerlerinin” ya da “doğal çevrenin” korunmasını gerektirmekte

olduğunu ve bozulmuş bir çevrenin eğer telafisi mümkün olabiliyor

ise nedenini harcama gerektirebileceği tercihini bugün de yapmak

durumundadırlar.

— 2634 sayılı turizmi teşfik yasasına çevresel boyut kazandıracak

düzenlemelere gidilmelidir.

— Verimli tarım toprakları ile doğal ve fiziksel çevreyi plan otoritesi

ile mutlaka korumak ve geliştirmek lazımdır. Bu kapsamda inşaat izni verilirken,

inşaatların doğal ve fiziksel çevre ile uyumlu olmasına da dikkat

edilmeli ve çevreyi koruyan bir kentleşme anlayışı benimsenmelidir.

Turizm ve Seyahat

Silopi ilçesinde turizm faaliyetleri fazla gelişmemiştir. Ancak son yıllarda

ekonomik iyileşmelerle beraber ilçeden bazı insanlar yazın boğucu

sıcaklarından kurtulmak için Şırnak Hakkâri ve Van illerine 3 aylığına

taşınmaktadır. İlçedeki en önemli turizm faaliyeti Silopi Cudi Nuh Kültür

Sanat Festivali’dir. Son yıllarda düzenli bir şekilde yapılan etkinlik

sayesinde çevre il ve ilçelerden binlerce insan bir haftalığına Silopi’ye

gelmektedir. 5 gün süren etkinlikler Nisan ayında gerçekleştirilmektedir
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2014, 19:35:21 Gönderen: KoceHereLooo »
Dünyayı Güzellik Kurtaracak Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Herşey...  8)


Çevrimdışı FransdfspettyJQ

 • Paylaşımcı Üye
 • **
 • İleti: 26
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2017, 10:52:48 »
casino usa
casino online usa
casino games
<a href="http://slotsmegacasino.com/"> online casino</a>

Çevrimdışı FransdfspettyJQ

 • Paylaşımcı Üye
 • **
 • İleti: 26
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2017, 01:42:28 »
casinos online
casino online
casino online usa
<a href="http://slotsmegacasino.com/"> casino games</a>

Çevrimdışı RichardnowBJ

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 8
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2017, 22:20:37 »
side effects diazepam
<a href="http://drugrehabtrustedclinic.com/">alcohol rehab houston</a>
diazepam side effects withdrawal
drug and alcohol rehab
outpatient drug treatment

Çevrimdışı RichardNumJW

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2017, 20:20:25 »
alcohol counseling
<a href="http://drugrehabtrustedclinic.com/">rehab addict</a>
can you be addicted to smoking weed
alcohol rehab
ice symptoms

Çevrimdışı RichardNumJW

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2017, 00:32:08 »
heroin rehabs
<a href="http://drugrehabtrustedclinic.com/">alcohol rehab houston</a>
meth addiction symptoms withdrawal
alcohol rehab
ambien overdose treatment

Çevrimdışı FransdfspettyJQ

 • Paylaşımcı Üye
 • **
 • İleti: 26
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #7 : 12 Eylül 2017, 13:48:00 »
casino online usa
casino online usa
online casino
<a href="http://slotsmegacasino.com/"> casinos online</a>

Çevrimdışı FransdfspettyJQ

 • Paylaşımcı Üye
 • **
 • İleti: 26
 • Liked: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Silopi Gezilecek Yerler - Yorenin Turistik Degerleri
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2017, 00:07:47 »
online casino
casino online
casino online
<a href="http://slotsmegacasino.com/"> online casino</a>


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

BENZER KONULAR

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
2456 Gösterim
Son İleti 12 Eylül 2017, 21:11:37
Gönderen: FransdfspettyJQ
0 Yanıt
620 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2014, 15:30:40
Gönderen: bilgeAdam
2 Yanıt
1052 Gösterim
Son İleti 28 Nisan 2014, 21:29:40
Gönderen: yusufkoc
0 Yanıt
1006 Gösterim
Son İleti 01 Mayıs 2014, 18:27:21
Gönderen: katip73m
1 Yanıt
1140 Gösterim
Son İleti 06 Haziran 2014, 23:51:19
Gönderen: Havzali